Biz yok ediyoruz yağlı güreşi

Güreş Yorumcusu  Yalcın Kaynak

Ağası, paşası, başkanı, federasyonu, devletin zirvesi ve güreşi çok sevdiğini iddia eden Türk milleti kendi ellerimiz ile yok ediyoruz yağlı güreşi.

Nasıl yani; nasıl mı? Hiç kimse istisnasız hiç kimse ayağa bakmıyor. Herkes başa bakar olmuş, Başpehlivanlara bakar olmuş. Ödül onlara, yolluk onlara, yemek içmek izzeti ikram onlara, tüm imkânlar seferber onlara. Olmasın mı? Olsun elbette. Başım gözüm üstüne. Lâkin ayak sağlam olmazsa, gövdeyi başı taşıyamaz yıkılır, yok olur.

Hangi spor dalı olursa olsun alt yapısı olmayanın üst yapısı hiç olmaz. Temelsiz bina misali. Temeli sağlam olmayan bina çabuk yıkılır. Kökü kuruyan ağaç, yüz yıllara meydan okuyan ulu çınar olsa kuvvetli ilk rüzgarda yıkılıp yok olmaya mahkümdur.

Başpehlivanlar, koçyiğitler; unutmayın unutturmayın, siz hatırlayın hatırlatın. En çok siz gayret gösterin. Yardım edin, emek verin, destek verin alt boylara. Unutmayın ki; her biriniz bir zamanlar ataktınız, yukarıya bakmak bile size bir hayaldi belkide. Sizler herkesden daha iyi bilirsiniz alt boyların sorunlarını sıkıntılarını. Yıllarca sizler çektiniz sizin üstünüzdeki başların yükünü. Unutmayın ayak olduğunuz günleri. Hele hele şunu hiç unutmayın. Yükseklerde yer tutanlar, aşağıdakiler kadar güvende de değillerdir. Destek olun, yardımcı olun, çözüm bulun alt boylara. Hesaba katın, hatırlayın, düşünün. Anlaşma yaparken katıldığınız, katılacağınız organizasyonlara alt boylarında geleceğini hangi şartlarda hangi zorluklarla geleceklerini sizden daha iyi kimse bilmez, düşünmez, akıl etmez, etmek istemez, alt boyların sıkıntılarını.

Başpehlivanlar, koçyiğitler; baş olduktan sonra size açılıyor her kapı, özel davetler, özel anlaşmalar, her türlü izzeti ikram. Unutuyor ağası da, başkanı da, seyircisi de, esnafı da, güreş severi de. Onları buyur ediyor herkes, Başpehlivanı...

Peki ya alt boylar ne yiyor, ne içiyor. Nerede yatıp, nenerede kalkıyor. Nasıl yol alıyor, nasıl ayakta duruyor. Güreş camiasında olupta alt boyların sorunlarını bilmeyen yoktur. Kulak ardı ediliyor, görmezden, duymazdan geliniyor alt boyların sorunları. Hatta rahatsız bile ediyor kimilerini. Arada bir dile getirilseler gündeme alınsalar bile. Üstelik en çokta ayaktan başa çıkanların bir kısmı rahatsız oluyor bu konu açılınca. Neden kardeşim; neden çözüm bulunmuyor bu konuya. Herkes birilerine atıyor topu. Bu konu açılınca bizim yapacak bir şeyimiz yok, ne yapabiliriz ki deniyor. Ne yaptık ki, ne çaba gösterdik ki, artık elimizden bir şey gelmiyor. Bir de onlar için bir şeyler yapalım. Ne gibi meselâ herkes bir şeyler yapabilir bence.

Belediyeler araç verebilir, toplu gitsinler diye. Pehlivanların yol masrafı olmaz en azından. Yine organizasyon yapan belediyeler ve bölge ağası, esnafı bir olup organizasyon süresince bir, iki, üç günlük güreşlerde seyirci yerine pehlivanlara özel yemek verebilir, sabah öğlen akşam. Milyon ödüller, bir ya da bir kaç pehlivan yerine arada bir onlarca yüzlerce alt boy pehlivana verilebilir. Meselâ teşvik sadece Başpehlivanlara olmaz, olmamalı da zaten. Adı üstünde teşvik en çok ihtiyaç olan boylara alt boylara verilmeli bence. Bir ağaya değil sözüm. Elbette yüzlerce ağa var Türkiye'de. Başkanlar var, güreş severler var, seyirci var. Eli gönlü zengin, elini cebine atmalı. Herkes gücü, kuvveti, kudretince alt boy sandığı konmalı belkide saha giriş kapılarına. Elini cebine atsın, seyirci de. Gücünün yettiğince gönlünden kopanı versin. Belki de sembolik bir ücret olsun; sahaya giriş on, yirmi, otuz, kırk lira gibi. Alt boylara dağıtılsın bu ücret yolluk diye. Ne bileyim belki de daha iyi, daha etkili çözümler vardır. Herkes kafa yorsun, yorsun ki tehlike kapıda geliyorum demiyor, geldi kapıda.

Bitiyor, yitiyor, gidiyor, yağlı güreş elimizden. Bırakıyor, soğuyor alt boylar, yavaş yavaş ilgisizlikten imkânsızlıktan, umursamazlıktan. Çözüm bulunmazsa alt boylara, vallahi bir kaç yıla, beş on, onbeş yıla, pehlivan kalmayacak bu sahalarda beki de. Sadece gösteri güreşi olacak, nostalji güreşi olacak, Ata sporumuz yağlı güreş. Kim ne derse desin, kim ne düşünürse düşünsün, kim hangi ağanın, hangi başkanın, Başpehlivanın yanında olursa olsun; bir gerçek var ki kimse onu yok sayamaz. Ama lâkin, velâkin sözleri ile boğuntuya getiremez. Ayaklar olmadan başlar hiçbir işe yaramaz. Ayaklar olmadan ne ağa vardır, ne başkan vardır, ne cazgır vardır, ne davul ve zurna vardır, ne hakem vardır, ne yağcı vardır, ne protokol vardır, ne de baş vardır. Ayak olmazsa, alt boylar olmazsa, hepsi yok olur. Olursa; devlet, millet yok olur. Geçmişi olmayanın, geleceği de olmaz.

Artık bir yerden başlamak gerek. Gerekenler gereğini yaparak başlayıp, sonra imkân dahilindekini yaparsa, muhtemelen zamanla imkânsız görünen de başarılır. Sen yaz da dur; senin bu devranı, bu duvarı yıkmaya gücün yetmez deseler de, duvarı yıkmak için kendimizi parçalayacak halimiz yok. Lâkin bu camiada olduğumuz sürece de önümüzde duvar var diye her şeye eyvallah deyip sessiz kalacak da değiliz.

Ben her zaman şunu bilir, şunu söylerim. Kişinin özü sözü, fikri zikri, doğru olduğu sürece dinleyenlerin, okuyanların sayısının hiçbir önemi yok. Yeter ki; özü, sözü, yazısı doğru olsun. Doğru yeri bulsun. Yeri belli olsun. Gerisi takdiri ilâhi...

Bu camiaya hizmet etmek, emek vermek, herkese nasip olmaz. Önemli olan doğru zaman da, doğru yer de, doğrunun yanın da olmak. Dilerim en kısa zaman da, yağlı güreşimiz doğru eller de, doğru diller de, ehil kişilerle hak ettiği değeri görür.

Saygılarımla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yalcın Kaynak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.