Yılbaşı kutlaması hakkında araştırma yazısı

Yılbaşı kutlaması üzerine çok şeyler söylenebilir yazılabilir, lakin Müslüman alemi için yazılması gerekirse sözün özü '' bizim örf adet ve geleneklerimizde yılbaşı kutlaması' diye bir kutlama şekli yoktur.

Kim Hangi Kavme benzemeye çalışıyorsa onlardandır (Hz.Muhammet) sözü Müslüman alemine efendimiz tarafından arz edilmiştir. Zira İslam da böyle bir kutlama ve eğlence şekli yoktur, böyle olamayacağına göre Müslüman kendi inandığı şekilde yaşamalı, Noel baba masalından, cam ağaçlarının ve hindi kızartmalarının, içki alemlerinin insanın ruhunu körelttiği yanlışlardan uzak durmalıdır.

İnsan bir varmiş, bir yokmuş fani alemden kopup bir gün hesaba sorulacağımızı, ömrümüzü nerelerde harcadığımızın hesabını vereceğimizi unutmamamız lazım, bilmemek ayıp deil, ama bilip te bu yanlışları yapmış olmanın insanı büyük günahlara sürükleyeceğini unutmamak gerekir.

Yılbaşı nedir nereden geliyor

Osmanlı asırları boyunca farklı inançtaki cemaatler kendilerine göre yılbaşını kutlardılar. Aralığın 15’inden sonra hareketlenen Hıristiyan cemaat, 24 Aralık gecesi Hz. İsa’nın doğuşunu kutlardı. Ortodoks Rumlar’ın ‘Hristugena’ adını verdikleri bu gecede çocuklar evden eve dolaşırdı. Kalanda denilen Noel şarkıları söylerler ve Noel, sabahı kilisedeki ayinle son bulurdu. Çam süslemek çocuklar içindi. Evlerin içinde süsleme için şimdilerde aşina olduğumuz ve ‘Yılbaşı Çiçeği’ denilen Rumca da kırmızı anlamına gelen dikenli bitki ‘kokina’ kullanılırdı. Hıristiyanlar dinsel açıdan pek anlam taşımayan 31 Aralık tarihine de mana uydurup bunu Hz. İsa’nın sünnet günü diye anarlardı.

İlk Yılbaşı ülkemize nasıl geldi.

Yılbaşı meselesi hakkındaki yasa çalışması 1922 senesinin eylül ayında konu TBMM’ye geldi ama halkın tepkisinden çekinildiği için görüşülemedi. Teklif üç yıl sonra, yani 26 Aralık 1925’te kanunlaştı. Gerekçe devletin uluslararası ilişkilerinde ortaya çıkan sıkıntılı durumun ‘izalesi’ydi. Osmanlı döneminde cuma günü hafta sonu tatili sayılıyordu ama bunun resmi bir dayanağı yoktu. Yani devlet çapında uygulanan bir hafta sonu tatili uygulaması benimsenmemişti.

Hafta sonu tatili

Peşinden, 1 Ocak 1926’dan itibaren cumartesi günleri öğleden sonra başlamak üzere pazar günü tatil ilan edildi. Ne var ki yılbaşı günü hâlâ tatil değildi. Kutlanıyor ama tatil günleri arasına alınmıyordu. 1935’te çıkarılan yasayla o senenin yılbaşından itibaren 1 Ocak günü tatil ilan edildi.

İnsanın Nefsi İle Mücadelesi.

Başvurduğumuz kaynaklardan da görüldüğü gibi böyle bir gecenin İslam Aleminde yeri olmadığı, Hıristiyan aleminin kutladığı bir gece olduğunu, Hz.İsanın sünnet günü tabir edilen geceyi kutlamak ile nasıl bir hataya düşeceğimizi görmek açısında bu yazıyı araştırarak yazdık. Müslümanın yanlışın neresinden dönerse kar da olacağını herkese anlatıp paylaşırsak ve kim hangi Kavme benzemeye çalışıyorsa onlarandır (Hz.Muhammet) Alemlerin efendisine layık insanlar olmamız gerektiğini böylelikle idrak etmemiz olması gerekendir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ahmet Köse - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz