Depozito Nedir? Depozito miktarı nasıl belirleniyor? Nasıl Geri Alınır?

Hukukcu Fatih Sırlı

Depozit bir üstlenme (taahhüt) sırasında yatırılan teminat ya da bağlanma akçesi, kiralama vb. durumlarda kiracının kiraya verene ödediği güvence parasıdır.

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde bazı ev ve işyeri sahipleri kiracıdan kira bedeli kadar ya da anlaştıkları miktar tutarında depozito bedeli talep eder. Kiracının evi boşaltma durumunda ise evin durumuna bağlı olarak, depozitonun tamamı ya da bir kısmı kiracıya geri ödenir. Bazı durumlarda ise depozitonun hiç ödenmemesi söz konusu olur. Bu durum kiracının eve verdiği hasara göre değişebilir.

Depozito miktarı nasıl belirleniyor?

Ev sahiplerinin kiracılardan talep ettiği depozito bedeliyle ilgili Borçlar Kanunu’nda birtakım sınırlamalar yer almaktadır. Buna göre ev sahibi depozito isterken belli bir miktar sınırlandırmasına tabi tutulur. Bazı durumlarda ise kiracılar ev sahibiyle anlaşarak, daha düşük miktarda ya da taksitler halinde depozito ödemesi yapabilir. Aynı zamanda yasalarda belirtildiği üzere alınacak depozito en fazla üç kira bedeli kadar olabilmektedir.

Ev sahibinden depozito nasıl alınır?

Kiracının depozitoyu geri alması için kira anlaşmasını sona erdirmesi ve evden çıkış yapması gerekir. Normal şartlarda eve herhangi bir hasarın verilmediği ve sözleşmenin şartlarının yerine getiriliği durumlarda, ev sahibi depozitoyu olduğu gibi kiracının hesabına geri yatırır.

Kira sözleşmesinin feshedildiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde eğer ev sahibi, kiracıya sözleşme ile ilgili bir dava açtığını ya da icra veya iflas yoluyla takibe aldığını belirtmemişse, depozito tutarı kiracının isteği üzerine hesabına banka tarafından yatırılır.

Ev ya da İşyeri sahibi depozitoyu vermek istemezse ne yapılmalı?

Depozitoyu geri almak isteyen kiracının, öncelikle ev sahibine bu konuda başvuruda bulunması gerekir. Sonradan sıkıntı yaşanmaması adına yapılan başvurunun ise yazılı olması daha garantili bir yöntem olur. Genelde bu sürecin hızlı ve sorunsuzca işlemesi için kiracı ile ev sahibinin ortak bir noktada buluşması ise büyük önem taşır. Ev sahibinin depozitoyu ödemek istememesi ya da evin hasar durumunu abartarak depozitodan daha çok kesinti yapmak istemesi durumunda, kiracının ilk olarak ev sahibinin aleyhine icra takibi açtırması ve depozitoyu ev sahibindentalep etmesi gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Sırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.