Buyrun bir de değişik bir açıdan girelim sevda ve aşk mes'elesine

(BEN senİ SENİN BANA OLAN o nefretİn gücü kadar sevİyorum )Aşk sevdiğinden ayrılınca acı verir; (Eğer geçici,sonu ve yok olan yaradılmışlara, sevdalara aşık olursan) Sevdiğin seni terk edince dahada çok acı verir. (Eğer her an terk’etmeye ve terk’edilmeye el-verişli bir varlığı-yaradılanı seversen) Hayatın en hüzünlü an’ı deli gibi sevdiğin insanın buna hiç değmediğini gördüğün an’dır. (Eğer böyle bir sevgiye layık olan varlığın Allah’ın varlığından haberin olmazsa) Ve en büyük kaybın onun için harcadığın seneler ve zamandır. (Eğer zamanını her an kaybolmaya namzed olduğunu gördüğün halde harcarsan) Şunu bilki; Senin aşkını şugün hak etmeyen; Ve yine şunu iyi bilki, on sene, kırk sene sonrada yine hak etmeyecekdir. (Neyi sevdiğine bağlı) Aşk ba’azen mutlu eder, ba’azende üzer. (Eğer aşık olduğun varlık Allah ise fark etmez sonu muhakkak mutlulukdur) Amma aşk özeldir, aşkını hak eden birine sunarsan eğer. (Doğru böyle aşkı hak eden bir tek Allah’dır) Sevmediğin birine asla seni seviyorum deme. (Za’aten böyle bir duygu içinde hasıl olmaz, Eğer sevmiyorsan) İçinde olmayan duygulardan varmış gibi söz etme. (Olmayan bir şeyden hiçbir zaman bahs’eilemez) Kimsenin; hayatına kalbini kırmak için girme....Sevgi dolu gözlere asla yalan söyleme. Çünkü birine verebileceğin en büyük acı, aşık olmadığın birini kendine aşık etmekdir. Seven insan senin hatan yerine; özür dilerim diyendir. Neredesin yerine; ben buradayım diyendir. Nasıl yaparsın yerine; Niye yaptığını anlıyorum diyendir. Ve aşk keşke yerine; daima iyiki diyendir. Anlıyacağın aşk korkaklara değil; fedakarlara, Yalancılara değil dürüstlere, Oynayanlara değil ölenlere, Yıkılanlara değil; savaşanlara, Ve en önemliside başladığın yola; İyisi-kötüsü ile hiç sapmadan sonunu getirenlere yaraşır. Aşkı sevenedeğil; sevipde ayrılana sor. Bu aşkın sonu neresi acaba? (Sevginin en zor olanı sevdiğin kişinin, insanın seni sevmiyorum dediği vakit senin onu sevmendir, ona ben seni seviyorum diyebilmendir. Bu kişi herhangi bir insan, kız veya erkek, öz kardeşin veya bir arkadaşın olabilir. Fark etmez, önemli olan insan olması ve senin onu bir insan olarak sevmendir. Velev-ki öz kardeşin dahi olsa eğer hem anadan-babadan ve hemde din kardeşin olarak seni sevmiyorsa senin en zor olanı yapıp o kardeşini sevmendir. Herşeye rağmen o kardeşine ben seni seviyorum diyebilmendir. Eğer öz kardeşin seni sevmiyorsa sorun sevmeyen kardeşindemi yoksa sevilmeyende mi. İkisi aynı şey değil amma, ba’azen sevilmeyende de sorun oluyor fakat genelde sevmeyenler daha çok sorunlu kişiler olarak ön plana çıkıyorlar. Bu anlattıklarım aynı şekilde insanlık içinde geçerli. Za’aten hepside insanlık ya.

Eğer bir insan; Bırak sana seni sevmiyorum, senden nefret ediyorum demesini, sana çok ağır bir kötülük yapmış olsa veya yapıyorsa; o kötülük icabında kafana veya kalbine bir silah dayama dahi olabilir. İşte o anda evet o en zor anda, hatta icabında son nefesini verirken dahi senin ona karşı nefret duyma, kin besleme yerine Allah seni cennetine koymazsa bende o cennete girmeyeceğim diyebilmendir, Allah sana imanlı ölüm nasip etsin diyebilmiş olmandır insanlık olan. Bir insanı kaybetmek çok kolaydır fakat kazanmak çok zordur. İşte onun için son nefesinde dahi bir insan kazanmayı kendine düstür edebilmendir insanlık. Bir insanı cehennemden kurtarmandır veya cehenneme gitmesine engel olabilmendir insanlık. Cehenneme insan yollamak veya bir insanın cehenneme gitmesine sebeb olmak çok basit. Amma Vela’akin bir insanın cehenneme gitmesine engel olmak o kadar kolay iş değildir zor işidir. Sen sen ol bir insan sana ne kadar senden nefret ediyorum, seni sevmiyorum diyorsa sende ona ben de seni; senin benden nefret ettiğin kadar bende senİ o nefretİn gücü kadar sevİyorum de.)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sizden Gelenler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz