Asgari ücret beklentisi

2018 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için sendikalar hükümetle görüşmeye başladılar. Yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin gözü kulağı bu görüşmelerde.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, görüşmeler öncesinde hem işçilere hem de işverene fedakârlık çağrısında bulunmuştu.

Bakalım fedakârlığı kim yapacak?

Çalışanlar, artan vergiler ve hayat pahalılığı nedeniyle köşeye sıkışmış durumda.

Tatil yapamayan, evine et alamayan asgari ücretlinin tek isteği insanca bir yaşam sürdürmek.

İğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Aralık ayı içindeyiz, şimdi ısınma giderleri de asgari ücretlinin sırtına binecek.

Dört kişilik bir ailenin bin 404 TL ile geçinmesi bu şartlarda daha da zorlaşıyor. Bu nedenle asgari ücretteki artış beklentisi de yüksek. Asgari ücretin bin 900, 2 bin TL olması gerektiğini söyleyenler ver.

Aralık ayının sonuna kadar asgari ücretin kaç TL olacağı belli olacak.

Öte yandan yeni yıla girmeden yeni bir zam dalgasının gelmesinden endişe duyuluyor. Bunun için de asgari ücret artışı çalışan kesim için çok çok önemli.

TÜRK-İŞ’in Kasım ayı araştırma sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.567,45 TL.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim , sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.105,71 TL.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.948,56 TL.

Ben demiyorum, TÜRK İŞ araştırması diyor.

Öte yandan yeni yılda asgari ücretin beklenenin üzerinde artması durumunda iş arayanların iş bulma şansları da azalabilir. Zira, devletin işverene sağladığı asgari ücret destekleri 2018 yılında devam etmeyecek. Bu da işverenlerin maliyetlerinin artması demek.

Ortada iki tarafı keskin bir kılıç var.

Geçtiğimiz sene asgari ücrete beklentilerin çok altında bir artış yapılmıştı. Bana öyle geliyor ki fedakarlık yapacak kesim bu sene de asgari ücretli olacak.

Tabi ki yine de Allah’tan ümit kesilmez.

Görüşmelerin sonunu bekleyip, hep birlikte göreceğiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nurettin Eryılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz