T.A.K.M: Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Moğolistan

Araştırmacı yazar Murat Malkoç

Jandarma Kuvvetleri bazında BM güvenlik güçleri gibi örgütlenen dünya üzerindeki Türk İslam ve mazlumları saldırılara iç ve dış karışıklıklara karşı korumak amacıyla kurulan bu güzel organizasyon, bazı kesimlerce Turan Ordusu diye adlandırılmaya başladı şimdiden.

Kuruluş amacındaki Türk İslam ve mazlum coğrafyalardaki halkların ifadesi başlı başına Osmanlı'nın Anadolu'ya yerleşirken ve sonrasındaki uygulamalarını yakın çağımızda anımsatıyor.

Binlerce yıldır sayısızca devletler kurmuş bir millet olan Türklerin her kurduğu devlette mazlumları kollamasını baz alan bu duruş, kavmiyetçilikle övünülmesini hayırlı amaçlar dışında yasaklayan İslam dinimizin bile yasaklamayı bırakın,

Hucurat Suresi 13. Ayet; 'Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.'

Ayetinde bile övdüğü bir eylem olmasından dolayı bu yapılan birleşmeyi destekler vaziyetteki bu yazımı kaleme almak fırsatım olmasından dolayı mutluyum. Allah adaleti, iyilik yapmayı ve akrabaya yardım etmeyi önerir. (NAHL,90)

Nahl süresi 90. Ayet ne güzel açıklıyor değil mi? Bu sebeple adaletli kurumların tesisi için mücadele edenleri en azından takdir etmek gerekmez mi?

Savaşan tarafları ayrım yapmadan ve adaletli bir şekilde barıştırın. Kuşkusuz, Allah adaletli davrananları sever. Kardeşleriniz arasında barışı adaletle sağlayın. (HUCÛRAT,9,10)

Bizler eğer ki Kuran-ı Kerim ile önümüze bakarsak, inanıyorum hiç kimse bir başkasına zorbalık yapamaz, çünkü Kuran-ı Kerim zorba ve zalimler e karşı sessiz kalmayı,

“Zalimlere en ufak bir meyil göstermeyiniz, yoksa size de Cehennem ateşi dokunur..." (Hud 11/113) Yine ayetleri ile yasaklıyor. Müslüman adil olmalı ve adaletin tesisi için kuffarın zalimin gücünden daha güçlü organize olmalı..!

Bakınız; İslam İşbirliği Teşkilatı ülkemiz gözetiminde tekrar İstanbul'da toplandı. Farkında olarak ya da olmayarak, Kudüs'ü iki şehir olarak ayıran ve 'İsrail'in yeni Kudüs, Filistin'in eski Kudüs başkentidir' açıklaması ile pasif bir duruş sergilediler. Eğer ki zamanında rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın kurduğu D8 Birliği işletilebilmiş olsaydı, böyle pasif bir açıklama yerine şuan Müslümanlar Kudüs'ün kurtarılabilmesi için asker sevkiyatına başlanmış olacaktı. Görüyorsunuz, bizlerin güçlü ordu tesisinde geç kalmamız mazlumların ahlarına sebebiyet vermekte.

17 Aralık Pazar günü Erbakan Vakfı'nın Kocaeli ilinde düzenleyecek olduğu 'Büyük Kudüs' mitinginie buradan tüm halkımıza ilan etmemin gerektiğini düşünüyorum.

Müslümanlar güçlü olmak zorunda. Çünkü İslam dini adaletle hükmetmeyi emreder. Bizler bu dünyada güçlü olursak dünyada adalet tesis edilir, yoksa dünyada olan bu zalimce tavırlar birçok memleketi sardığı gibi tüm dünyayı da saracaktır. Kimseler huzur içinde yaşayamayacaktır.

Gelin kardeşlerim; hep birlikte kurulmuş olan TAKM askeri yapılanması gibi tüm dünyada adalet için birleşelim. Enfal süresi 39. Ayet 'Baskı ve şiddet kalmayıncaya ve din tamamen Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer (küfürden) vazgeçerlerse, şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını hakkıyla görendir.' Ayetinde de belirtildiği gibi bizim savaşımız zalimlere karşı mazlumların yanında her daim devam edecektir. Bu dünya ahiretimizin güzelliklerini ekeceğimiz tarlamızdır. Rahat bir hayat sürmek değil, insanlığın rahatı için, adalet için mücadele ederek yaradan Rabbimizin rızasına talip olarak ömür süreceğiz.

Size bir akademik çalışmadan bazı anektodlar aktararak bu yazıma son vermek isterim. Neredesin Ey Türk..?

1997 yılı Ocak ayında Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin Başkenti Belgrad’da 52. gününe giren muhalefet protestolarında açılan pankartlar arasındaki; “Türk Yönetimine Özlem” ve “Nerdesin Ey Türk (Osmanlı) Yönetimi Altındaki Günler” şeklindeki Osmanlı’yı övücü yazılar protestocuların ilgi odağı olmuş ve hüsnü kabul görmüştür.

Muhalefet liderlerinden Sırp Yenilenme Hareketi Başkanı Vuk Draskoviç Sırplar’ın Osmanlı yönetiminde bile şimdikinden çok daha iyi hayat sürdüğünü, Türkler’in çok adaletli olduğunu defalarca tekrarlamıştır. Bosna Savaşı sırasında, trajedinin barışçı yaklaşımla sona erdirilmesi için gayret göstermiş olan Vuk Draskovic konuşmalarında Miloseviç rejiminin Türk adaletinden ders alması gerektiğini belirtmiştir.

  1. yüzyılda Osmanlı’nın gelişme yolu üzerinde direnen ve pek çok defa savaşa tutuşmuş olmasından ötürü Katolik Avrupa tarafından kendisine “Hristiyan Şövalye” unvanı verilen Boğdan Beyi Büyük Stefan ölüm döşeğinde evlatlarına gayet düşündürücü olan şu nasihati vermiştir:

Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız. Asla Rus’a yanaşmayın; haindir sizi yok eder!. Fakat kendinizi Osmanlılar’a emanet edin; âdil ve merhametlidirler!

Sevgi ve saygılarımla

Murat MALKOÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Malkoç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.