Kaleminin sahibi olmak

Bizde gazetecilik 1831 yılında devlet teşebbüsüyle çıkarılan yani resmî bir gazete olan Takvim-i Vekayi ile başlamış ve ilginçtir ilk özel, ya da yarı özel gazete olan Ceride-i Havadis İngiliz William Churchill tarafından 1840 yılında çıkarılmıştır. Konumuz değil ama kısaca Churchill’den bahsetmekte fayda var. Churchill 1831’de Osmanlı’da yaşamaya başlayan 1836’da Kadıköy’de avlanırken bir genci yaralayıp tutuklanmış ve daha sonra kapitülasyon öne sürülerek İngilizler Osmanlı’nın yargılayamayacağını söyleyerek diğer Avrupa küffarını arkasına alarak baskıyla serbest kalmasını sağlamıştır. Nitekim Payitaht dizisinde de bu konu işlenmişti. Gazetecilik yine Tanzimat döneminde 1860’ta Agâh Efendi ve ilklerin efendisi Şinasi ilk özel gazetemiz olan Tercüman-ı Ahval ile hız kazanmıştır.

Günümüze gelirsek malumunuz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü…

Şüphesiz gazeteci toplumu aydınlatan, eğri olan yöneticileri doğrultan halkın sesi olandır. Gazetecilik kalemiyle tehdit etmek, sürekli ‘bak yazarım ha’ demek değildir. Gazetecilik siyaset yapanı, ticaret yapanı baskı altına almak onu talepleriyle zorlamak değildir. Onlardan para veya makam koparamayınca sonuna kadar yüklenmek, hatta işi iftiraya kadar vardırmak, yani para alınca övmek, alamayınca sövmek, ancak onurlu gazetecilere yapılmış en büyük hakarettir.

İşini doğru yapmaya çalışan,

Kalemini kiralamayan,

Araştıran gerçeği bulan,

Halkın yanında, Hakk’ın yolunda olan,

Kaleminin sahibi olan tüm gazetecilerin özellikle tutunmaya çalışan genç gazetecilerin

Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun Allah yardımcınız olsun…

Son

DervişYunusbu sözüeğri büğrü söyleme.

Seni sîgaya çeken bir Molla Kasım gelir

Hakan ÖZTÜRK

Türkiye Gençlik Vakfı Hendek Temsilcisi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz