amp 14
amp 14

Çay partisi

 Abd Kolonilerindeki İngilizler,yüksek vergileri protesto etmek için İngiltere'den Amerika'ya gelen çay yüklü gemileri Boston Limanında denize dökerek direnişi başlatmıştı.Bu olay "Boston çay Partisi" olarak anılır.Sonuçta koloniler İngiltere'den ayrılmışlar ve Amerika Birleşik Devletlerini kurmuşlardı.

Son yıllarda ülkemizdeki kötü yönetim,ülkeyi karanlık ellere teslim etmiştir.Bu karanlık eller 15 Temmuz kalkışmasına uzanmıştır.Bu olay karanlık ellerle,ülkeyi yönetenlerin, devlet üzerinden hesaplaştıklarını gösteriyor.her halükarda kazanan hangi taraf olursa olsun kaybeden devlet ve millet olacaktır. Bu kavga ortamı,dış politikadaki yanlış adımlara sebep olmuş, ülke altından kalkamayacağı siyasi açmaz ve ekonomik çöküşe sebep olmuştur.

Belli ki içinde bulunduğumuz zor şartlar, bizi bekleyen ağır bir travmanın yansımasıdır.Milletler böyle büyük sıkıntıları ve buhranları ancak milli bir refleks, kenetlenme ve fedakarlıklarla atlatabilir.Oysa memleketi bu duruma düşürenler adeta suçlarını gizlemek istercesine olayların vahametini gizlemekte ve sorumluluğu başka yerlerde aramaktadır.Ellerinde bulunan çoğunluğa dayalı yetkiyi sorunları çözmek için kullanmak yerine,gücünü pekiştirmeye;ülke kaynaklarıyla yandaşlarını semirtmeye,muhalefeti ve basını susturmaya, olağanüstü hal ve kararnamelerle ülkeyi yönetme yoluna gitmektedir.

Bu hal giderek sorunların ağırlaşmasına ve sosyal patlamalara sebep olacaktır. Nitekim toplumdaki sıkıntılar giderek seslerin yükselmesine, sözlerin eyleme dönüşmesine sebep olmaktadır.Taş ocaklarına, Heslere,Termik santrallerine karşı yapılan bölgesel eylemler; çiftçilerin fındık eylemleri, domatesleri sokaklara dökme eylemleri,kredilerini ödeyemediği için malları haczedilen köylülerin sütleri getirip Bankaların önüne dökme eylemleri, hatta insanların kendilerini yakmaları aslında masum gibi görünen eylemler değildir.İyi okunması, hafife alınmaması, gelecek tehlikenin boyutlarının iyi tahmin edilebilmesi lazımdır.

Her şey çok geç olmadan hakça bir düzenin ve adil paylaşımın adımları atılmalı ve sosyal devlete işlerlik kazandırılmalıdır. Yoksa "Boston Çay Partisi" nden koskoca bir ABD kurulmuştur ama bizim süt ve domates partilerinden koskoca bir harabe çıkacakmış gibi görünüyor. ll.Abdülhamit dönemini iyi incelerseniz çok sıkıntılı bir dönemdir.Abdülhamit devletlerle ilişkilerde her sıkıntıya girişinde sadrazamı ve hükümeti değiştirmiştir. Sanıyorum ki, bu gün geldiğimiz noktada da artık halkın yönetimi ve iktidarı değiştirmesinin zamanı gelmiştir. Necmettin Özgürsoy

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necmettin Özgürsoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (543) 395 14 45
Bilgi için tıklayın