Matrakçı Nasuh: Osmanlı Devleti'nin Çok Yönlü Şahsiyeti ve Eserleri

Osmanlı Tarihi Yazarı Agah Gürtürk

Merhaba okuyucular, bugün sizlere Osmanlı İmparatorluğunun en özel şahsiyetlerinden birinden bahsetmek istiyorum ...

Matrakçı Nasuh, tarihçi, silahşör, ressam ve matematikçi kimlikleriyle bilinen bir şahsiyettir. Hayatı hakkında çok az bilgi bulunmasına rağmen, bıraktığı eserlerle tanınmaktadır. Eğitimini Enderun'da alan Nasuh, matrak oyununda gösterdiği üstün başarı nedeniyle "Matrakçı" unvanını almıştır. Bu sebeple kaynaklarda genellikle "Matrakçı Nasuh" olarak anılmaktadır. Nasuh'un Osmanlı Devleti'nin mâliye ve muhasebe kayıtlarında kullanılan dîvân rakamlarını kâtiplere öğretmek amacıyla yazdığı "Cemâlü’l-Küttâb" eseri, bilinen ilk eseridir. Ayrıca silahşörlük alanındaki maharetiyle "es-Silâhî" unvanını kazanmıştır. Matrakçı Nasuh, 1533'te Sultan Süleyman'ın Safeviler üzerine düzenlediği Irakeyn Seferi'ne bizzat katılmış ve bu seferin detaylarını "Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn" adlı eserinde minyatürlerle göstermiştir. Ayrıca Nasuh'un matematik ve hesaba dair "Umdetü’l-Hisâb" adlı eseri de bilinmektedir. Harp sanatlarına dair "Tuhfetü’l-Guzât" ve Taberi Tarihi'nin tercümesi olan "Mecmaü’t-Tevârîh" gibi eserleri de bulunmaktadır. Tarihe dair eserleri ise "Târîh-i Âl-i Osmân" ve "Süleymân-nâme" olarak sıralanabilir. Matrakçı Nasuh'un hayatı hakkında detaylı bilgiye sahip olunmamasına rağmen, bıraktığı eserlerle Osmanlı dönemi kültür ve tarihine önemli katkılarda bulunmuştur. Eserleri, dönemin savaşlarını, seferlerini ve günlük hayatını yansıtan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu sebeple, Matrakçı Nasuh'un eserleri üzerine yapılan çalışmalar, Osmanlı tarihi ve kültürü açısından büyük bir öneme sahiptir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Agah Gürtürk - Mesaj Gönder

# ilk

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.