Reklamı Kapat

I. Ahmed: Osmanlı'nın Genç Hükümdarı ve Zorlu Dönemi

Osmanlı Tarihi Yazarı Agah Gürtürk

 

Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olan I. Ahmed, 14 yaşında tahta çıktığı dönemde ülkenin iç ve dış sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. 1026/1617 yılında vefat edene kadar 14 sene Padişahlık yapmış ve genç yaşta ülkenin yönetimini üstlenmiştir.

I. Ahmed, III. Mehmed’in oğlu olarak Hândan Sultan’dan dünyaya gelmiştir. 22 Kânun-ı sânî 1603/18 Receb 1012 tarihinde babasının yerine tahta çıkmıştır. Bu dönemde ülkenin iç düzensizlikleri ile birlikte Avusturya ve İran ile devam eden savaşlarla mücadele etmiştir. Kırım Hânı süvarilerinin Boğdan ve Eflak’ı tahrip etmesi üzerine, bu üç beğ Avusturya tarafını bırakıp tekrar Türklerle birlik olunca, imparator sulha yanaşmak zorunda kalmıştır. Tuna üzerindeki Zitvatorok'ta Osmanlılarla anlaşma yapılarak 15 yıldır süren Avusturya (Nemçe) savaşları sona ermiştir.

İran savaşları ise I. Ahmed döneminde istenilen sonuçları vermemiştir. İran şahı Büyük lâkabıyla anılan Şah Abbas ile yapılan muharebelerde başarılı olunamamış ve nihayetinde 1612’de İranlılarla sulh yapılmıştır. Ancak üç sene sonra iki devlet arasında savaş yeniden başlamış ve Celâlî denilen eşkıya yer yer Anadolu’yu kaplamıştır.

Bu dönemde I. Ahmed, deniz kahramanları Murâd Reis ve Halil Paşa gibi isimlerin Türk donanmasına zaferler kazandırdığına şahit olmuştur. Ancak genç yaşta ölümüyle savaşlardan ve gailelerden ancak başını kurtarabilmiştir. I. Ahmed, 28 yaşında vefat etmiş ve İstanbul’da yaptırdığı Sultânahmet Câmi‘i yanındaki türbesine defnedilmiştir.

I. Ahmed’in yönetiminde önemli isimlerden biri de Kuyucu Murâd Paşa’dır. Celâlî İsyânlarını durduran, devlet ve kanun nizâmının tesisi için yazılı ve fiilî tedbirler alan Vezir ve sonradan da Sadrazam olan Kuyucu Murâd Paşa, dönemin hukûkî düzenlemeler üzerinde önemli bir fonksiyona sahiptir.

I. Ahmed’in gençliğine rağmen azimli bir hükümdar olduğu ve saraydaki kadın nüfuzunu önlediği bilinmektedir. Ayrıca devlet işlerine fazla karışmamak için siyâsî kadın Venedikli Baffo veya Safiye Sultân’ı Eski Saray’a göndermiş ve kadınların devlet işlerine karışmalarını önlemiştir.

Ayrıca I. Ahmed, Yıldırım Bayezid’den beri sürüp gelen nizâm-ı âlem için kardeş katli meselesini düştüğü suistimal çukurundan çıkarmış ve saltanatın sülaleden en büyüğe geçmesi yani ekberiyyet ve erşediyyet nizâmını koymuş ve kardeşi Mustafa’yı öldürmemiştir.

I. Ahmed dönemi aynı zamanda Osmanlı Kanunlarının yeniden tertip edilerek tedvîn yoluna gidildiği bir dönemdir. Bu dönemde yaşayan kanun-şinâs âlimlerin de katkısıyla gerçekleştirilen bu yeniden düzenleme, dönemin hukuk düzenlemelerinde önemli bir adım olmuştur.

I. Ahmed’in şiire meraklı olduğu ve Bahtî mahlasını kullanarak şiirler yazdığı bilinmektedir. Ayrıca Sultân Ahmed Câmi’ini yaptıran hükümdar olarak da bilinir.

Sonuç olarak, I. Ahmed’in genç yaşına rağmen ülkenin iç ve dış sorunlarıyla mücadele ettiği, önemli hizmetlerde bulunduğu ve dönemindeki önemli isimlerle birlikte ülkenin yönetimini sağlam bir şekilde idare ettiği görülmektedir. I. Ahmed’in vefatıyla son bulan bu dönem, Osmanlı tarihinin önemli bir safhasını oluşturmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Agah Gürtürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.