Hendek ismi nereden geldi! bu yorumu hiç duymadınız

 Sizden Gelenler

HENDEK Masalı

Masal masal mat atar İki tilki ot satar. Bindim deve boynuna gittim Halep yoluna. Halep yolu gül pazar içinde tilki gezer. Tilki beni korkuttu kulağını burkuttu. Çık çıkalım çardağa ok atalım ördeğe ördek başını kaldırmış velvelesini saldırmış. Velvelesi dizinde gönlü vezir kızında. Vezir kızı bal kaynatır içinde kaş oynatır.

Bir varmış bir yokmuş. Adapazarının doğusunda Akovanın birkaç kilometre ilerisinde Orman doğa ve toprak hayranı avcılığı çok seven Ahmet Ağa adında yiğitler yiğidi bir adam yaşarmış.

Uzun yıllar önce Trabzondan gelip bu bölgedeki dağları ovaları verimli toprakları zaptetmiş. Öyle bir yiğitmiş ki kimse ağzını açıp da Gık bile diyememiş. Hali vakti yerindeymiş. Altını ve akçesi çokmuş. Kılıcının hem önü kesiyormuş hem de arkası.Kapısında onlarca çalışanı varmış. Ormancılık çiftçilik avcılık ve hayvancılık yaparmış. Ovanın en güzel yerinde sarayları kıskandıracak gösterişli mi gösterişli büyükçe bir konağı varmış. Ahmet Ağanın Nagihan Hanım adında güzeller güzeli bir kızı varmış. Güzelliği memleketin her tarafında dillere destan olmuş. Ne ağalar ne paşalar ne zenginler istemişler. Ahmet ağa biricik kızını vermemiş. Kızın da kimseye pek gönlü razı olmamış. Öyle ya gönül bu konmazsa konmaz bir yiğidin yüreğine. Babasının saray yavrusu konağında pek mutluymuş. Gak dese et geliyormuş önüne Guk dese süt. Bir dediği iki olmuyormuş.

Ahmet Ağa iki günde bir ava çıkarmış. Bir bakmışsın Dikmen Yaylasında bir bakmışsın Çiğdem Yaylasında bir bakmışsın Bolu Dağıında bir bakmışsın Karadeniz dağlarındaymış. Yine günlerden bir gün Çiğdem Yaylasında avdaymış. O avdayken Ali Bey adında bir delikanlı konağa atıyla ipek kumaş getirmiş. Nagihan Hanım delikanlıyı görünce aşık olmuş. Yüreği bir başka atmaya başlamış. Adapazarının ağasının oğlu Ali Bey de Nagihan Hanıma aşık olmuş. Ali Bey ki boy onda pos onda renkli gözler onda sevdalı bakışlar onda... Dakikalarca gözlerini alamamışlar birbirlerinin üstünden. O günden sonra Ali Bey konağa daha sık uğrar olmuş ve her geldiğinde Nagihan Hanımla buluşup konuşuyorlarmış. Bu durum herkesin dikkatini çekmiş ve ta Ahmet Ağanın kulağına kadar gitmiş. Ahmet Ağa adeta delirmiş küplere binmiş. Hemen binmiş atına tutmuş Adapazarının yolunu hiç zorlanmadan bulmuş Ali Beyi. Olayın aslının olup olmadığını ondan öğrenmek istemiş. Ali Bey yiğit mert bir delikanlı. Delikanlı adam yalan söyler mi Yakışık alır mı bu Tabi ki de söylemez. Hiç çekinmemiş Evet seviyorum Nagihan Hanımı hem de çok. O da beni çok seviyor. demiş. Bunu duyan Ahmet Ağanın cinleri tepesine çıkmış yumruğunu sıkmış ve var gücüyle Ali Beyin gözünün üstüne indirmiş. Ali Bey neye uğradığını şaşırmış oracığa düşmüş. Delikanlı büyüğüne el kaldırır mı Olur mu canım hiç yakışık alır mı O da delikanlılık gereği elini kaldırmamış yerinden bile doğrulmamış. Sinirini yenemeyen Ahmet Ağa bir hışımla tekrar binmiş atına ve konağına varmış. Konuşsam öldürürüm ben kızı nasıl tahammül ederim o da evet seviyorum derse diye söylenmiş kendi kendine ve biricik kızı Nagihan Hanımı odasına kilitlemiş. Hem öyle bir kilit tam üç tane astırmış üst üste. Ali Bey çok gelmiş konağın etrafında dönmüş dolaşmış. Görememiş Nagihan Hanımı bir türlü. Ama yine de gelmiş. Aşk bu ya. Bir umut. demiş. Ne de olsa yine baba yüreği. Kızının durumuna dayanamamış. Ali Beyin gelişini önlemek ve kızının odasının kilitlerini kaldırmak için konağın dört tarafına derince hendek kazdırmış. Hendeğin içini suyla doldurmuş içine de zehirli yılanlar attırmış. Nagihan Hanımı konağın içinde serbest bırakmış. Ahmet Ağanın çözümü olur da Ali Beyin çözümü olmaz mı Bulmuş bir çözüm. Bir tanığı ile konağın içine bir haber salmış. Nagihan Hanıma bu haber ulaşmış.Herkes uyuyunca ortalıktan el ayak çekilince konağın etrafındaki hendeğin üzerinden kalınca bir ip atmış karşı tarafa. Nagihan Hanım ipin diğer ucunu yakalayıp kalınca bir ağaca sıkı sıkı bağlamış. Büyük bir ustalıkla karşıya geçmiş Ali Bey. Uzun uzun sarılıp özlem gidermişler. Nagihan Hanımı sırtına aldığı gibi aynı çeviklikle ipe tutunmuş ve ilerlemeye başlamış. Tam hendeğin ortasına gelince ip konağın bekçisi tarafından kesilmiş. Zehirli yılanlarla dolu hendeğin içine düşmüşler sarmaş dolaş. Oracıkta can vermişler.

Bu hüzünlü olay dilden dile kulaktan kulağa anlatılmış durmuş. Daha sonra şu an ki Sakarya ilini Hendek ilçesi o hendeğin kazılı olduğu konağın etrafına kurulmuş Türkistanın Gürcan Bölgesiinden göç eden Türk kabilelerinin bir kısmı buraya yerleşmiş. Böylece Hendek ilçesi adını almış olmuş. Hendek ilçesinin adının nereden geldiğine dair birçok rivayet vardır ama doğrusu budur.

İSMAİL MALATYA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sizden Gelenler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya’dan Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya’dan Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Notto - bu kadar palavra kafa bir milyon olduğu zaman atılır herhalde

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Mart 01:29