Ali İnci ile söyleşi

25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci Sakaryadan haber editörü Ahmet Köse'nin sorularını cevapladı

Video için play'e tıklayın

Soru: Yaklaşmakta olan Yerel seçimlerde  Büyükşehir Belediyesi aday adaylığı  ile alakalı düşünceleriniz.

;Bildiğiniz gibi ben 2009 da Sakarya Büyükşehir başkanlığına aday adayı oldum.  bu aday adaylığı süreci içerisinde hem teşkilatlar hem halktan çıkmış bir adaydık ve Sakarya ile  alakalı bunun Karasu, Kocaali, Kaynarca diğer taraftan Taraklı, Pamukova, Geyve diğer taraftan Akyazı, Hendek, Karapürcek, Sapanca baktığımız zaman Erenleri, Serdivan'ı,  Adapazarı'nı içine alan ve Söğütlü Ferizli'yi içine alan komple Sakarya ile alakalı büyük çalışmalar yaptık. Hazırlıklar yaptık. Halkımız da bizi bu beklenti içerisinde Büyükşehir belediye başkanı olmamızı istiyordu. Ancak 11 tane aday adayı arkadaşlarımızdan hiçbirine Sayın o zaman ki genel başkanımız  başbakanımız bizi o dönem aday yapmadılar. Kendileri de arayarak Hendek'te devam etmeniz gerekli olduğunu ifade ettiler, bunu istediler ısrarla. bizde Hendekte belediye başkanlığına 2009 da devam ettik ve 2014 te Sakarya Büyük Şehire aday adayı olmadım. Hendek'ten belediye başkanı olmayı hedef gördüm, hatta bir ara şunu söylüyordular. İşte Ali İnci Ankara'ya gidecek, Hendek'i bırakacak, falan gibi söylüyorlardı, bizde dedik ki bize nerede görev verilirse  genel başkanızca, bizde o görevi orda yaparız, Ankara'ya çağırırsa Ankara'ya giderim, biz partimizin emrindeyiz dedik . 7 Haziran seçimlerinde çağırılan 2 tane belediye başkanından Kayseri ve Hendek ve bizde gittik 7 Haziranda Milletvekili olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız o dönemde başbakanımızla bizleri çağırdılar, istediler biz de gittik.

1 Kasım seçimlerinde aday yapılmadık, yapılmadığımız zaman çok dostlarımız bizleri sevenler bundan çok üzüntü duydular ve şunu söylediler dediler ki Ali İnci'ye haksızlık oldu, Ali İnci şöyle, böyle, hatta oy vermeyeceğim diyenler oldu. O zaman biz dedik ki ne münasebet öyle şey olurmu, Hendek'te benim köyümde 100/90 çıktı Ak Parti yani 1 kasımda aday yapılmadığıma kızanlar vardı, akrabalarım vardı. Hayır sen ben yok Türkiye var dedim, öyle bir şey yok sen partilisin aday yapılmamışsak yapılmamıştır, çokta önemli değil ve nitekin 24 Hazirana geldik. Ardından 3 senelik süre geçti, tekrar aday yapıldık ama 5. Sıradan yapıldık tabi ki Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız partimiz bizi 5. sıradan daha çok derleyecek toplayacak daha çok oy getirecek düşüncesi ile böyle bir olay oldu, ama hiç beklenmedik bir olay, ama ittifak olmasaydı ak partinin oyu ittifaksız olarak 75 bin iyi partinin oyu 59 bin bu ne demektir biz direk milletvekiliydik yani! Arada büyük bir şey vardı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Genel başkanımız listeye müdahildi bizim oradan çıkamayacak değil daha çok oy olacağımıza inanarak 5.e koydular. Bizde Saadet partisinin aldığı o 13 binlik oyu 6 bin civarında alsa idiler bugün milletvekiliydik. Yine Ak Partili kardeşlerimiz, arkadaşlarımız MHP ye gidip oylarını verdiler. Verdikleri oylar ile alakalı şunu söyledi,  Devlet Bahçelinin davranışından dolayı veriyorum oyumun yarısını Ak Partiye, yarısını MHP ye vereceğim aynen bu şekilde veren insanlar oldu. Listeyle ilgili çok konuşmalar oldu ama biz güzel bir liste olduğunu ifade ettik. Sonuçta biz seçimi kazanamadık ve şu anda biz siyasetten düşmüş değil biz siyasetin içinde varız. Her zaman benim söylediğim bir olay vardır. Siyaset kısa değil uzun bir yolculuktur. Bunu böyle bilmek lazım. Biz belediyecilikte gerçekten bu işin uzmanı , ustası, hem Avrupa da, hem Amerika da, hem İstanbul da,  hem Sakarya da çokça eğitimler almış ve aldığı eğitimleri de bulunduğumuz alanda icraata geçirmiş bir belediye başkanıydık biz. Biz Belediyeciyiz aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler birliği kurucusuyum başkan yardımcısıyım elbette ki biz Büyükşehir Belediye başkanı olduğumuz zaman Sakarya’mızın her köşesine hizmet edecek, yalız merkeze değil veya belirli bir ilçeye değil, Sakarya’nın her yerine hizmet edebilecek bu hizmetleri yapabilen Sakaryalı millet vekillerimizle, Cumhurbaşkanımızla, bakanlarımızla çok iyi ilişki var bunu daha yukarı çıkartarak büyük hizmetlerin yapıldığı bir Sakarya ili  ve yalnız Türkiye de ki illerde değil Avrupa da ki, Dünyada ki diğer illerle yarışan bir Sakarya yapmanın mücadelesi içinde oluruz. Bu görevi bize verirseler.

 Bu görevle alakalı baktığımız zaman biz siyaseten ilçeleri dolaşıyoruz, halkı geziyoruz, her kes şöyle diyor Ali İnci Büyükşehir belediye başkanı olmasını istiyoruz. O olursa ben şöyle oy veririm diyor. Benim partimden değildir  ama  Ali İnci’yi istiyorum, sizler bunu duyuyorsunuz. Sizin aracılığınız zamanda duyduğu zaman evet doğru diyecek, herkes böyle konuşuyor diyecek. Ali İnci’ye haksızlık yapıldı, Ali İnci iyi bir siyasetçi, Ali İnci iyi bir Belediyeci, Ali İnci kinci değil, Ali İnci merhametli, Ali İnci tevazu sahibi, Ali İnci güvenilir, Ali İnci çalışkan, bu sözlerin halk arasında devamlı söylendiğini bende duyuyorum. bizde bu tevazudan alçak gönüllülükten, fakirinin yanında, Üniversitelinin yanında, üst düzeyde eğitilmiş insanlarla, iş adamlarıyla da ama bunun yanında da işçiyle, bunun yanında baktığımız zaman işsiz mağdur insanlarla, bunun yanında dezavantaj insanlarla da birlikte olan bir Ali İnci var böyle bir görev verilirse Sakarya halkı bundan mutlu olacaktır. Sakarya Halkının hah işte şimdi oldu dediği ismin Ali İnci olduğunu düşünüyorum. Böyle bir görev verildiği zaman çalışmamızı 24 saate çıkararak bize güvenen bize inanan insanları asla mahcup etmemenin gayreti içerisinde olacağız.

Soru: görev verilirse dediniz Büyükleriniz size Ali Başkan Siz Hendek'i iyi tanıyorsunuz orda devam ediniz derseler Hendek'e görev verirseler devam edecekmisiniz.

Bizim böyle bir kinimiz öyle bir nefretimiz böyle bir olayda bulunma şansımız yok zaten. Hendek dendi de böyle bir şey yapmama şansımız yok zaten, niçin buraya getiriyorsunuz, Büyükşehir varken siz beni başpehlivanlığa güreştirmekten kaçıyormusunuz. Ama bana hayır dedirtmek istiyorsanız benim öyle bir şansım yok. Biz bu partinin içinde çaycılık yapacaksın derseler çaycılık yaparız efendim, Hendek belediye başkanlığı yapacaksın derseler elbette onu yaparız yani, veya bu partide gidip il başkanlığı yapacaksın derler onu yaparız veya yönetimde bulunacaksın onu yaparız, Mecliste olacaksın derseler onu yaparız ama büyüklerimiz ama öyle inanıyorum bu halkın beklentilerine Cumhurbaşkanımız ne diyor, halk kime isterse biz dersimizi aldık yalnız partinin gücüne değil, partinin gücüyle değil kendisi de partimize güç katacak adayları seçeceğiz diyor. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Sakarya Büyükşehire gelecek olan insanın hah oldu! diyecek partinin dışında da yüksek oy alacak partinin dışında oy vermese bile ya Ali İnci aday kardeşim adam yapar deyip bağrına basacak, kabullenecek, toplumun tüm kesimlerince kabulleneceği aday olması lazım. Bizde böyle bir aday olduğumuzu düşünüyoruz. MHPli kardeşlerimizle Cumhuriyet Halk Partili kardeşlerimizle, saadet partilide, iyi partilide başka partili olan bütün kardeşlerimizle Ali İnci  gerçekten Büyükşehir Belediye başkanı olmasından mutlu olacak olduğuna inanıyoruz. Sakarya Büyükşehiri Dünya ile yarıştıran bir belediye başkanı olmayı inşallah Allah bize nasip eder ve bizde işareti aldığımız zaman aday, adaylığı müracatımızı yaparız '’

 şeklinde konuştu.

04 Ekim 2018 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Hendekli - mazlumun ahı indiri şahı ALLAHIN GAZABI HER DAİM üzerinde olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:27
01

Hacı Ahmet - Sayın Ali inci rahmetli Erbakan'a gençlerin önünü acın denildiği günleri hatırlardır illaki; kendisi artık gençlerin önünü açmayı düşünüyor mu merak ediyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 00:32