Sanayici kurun düşmesini bekliyor.

2. organize Sanayi Mütebesciler Derneği Başkanı İşadamı Şeref Karakaya ile yaptığımız röportajda döviz kurunun sanayiciyi ne oranda etkilediğini sorduk ... röportajımızda!!

Video için play'e tıklayın

Sanayici kurun düşmesini bekliyor.

İkinci Organize Sanayi Mütebesciler derneği Başkanı  Karakaya 86 şirketler grubu yönetim kurulu başkanı Şeref Karakaya döviz kurunun yükselmesi sanayiciyi çok zor durumda bıraktı dedi.

Karakaya sözlerinde ‘’Dolar ve Euro’nun yükselmesinden dolayı işlerimizde şuanda kendi şahsıma diyorum mesela en az yüzde otuz düşüşler var, çünkü ihracat var ama Dolar ve Euro’ dan dolayı müşteri tavsiye etmiyor, tercih etmiyor. Kurun yükselmesi tabi ki bizim Türk esnafımızı çok etkiledi  bu şuanda da devam ediyor.

2.OSB de çalışan 77 tane firmamız var, bunların içinde şuana kadar kurdan dolayı el değiştiren birkaç tane firmamız var. Üretimini durduran firmamız var. Yüzde yirmi beşten yüzde 50 kadar gelen zamlardan dolayı demir sektöründe mesela yüzde yirmi beş zam gelmiş, maalesef zamdan dolayı satmıyor vatandaş ve biz ürün alamıyoruz. Bu hammadde başka ürünlerde de olsun böyle. Burası karma bir OSB burada kaplamacı var, daldırmacı var, kağıt imalatçısı var, karton imalatçısı var, parke yapan var bunun gibi firmalarda şuan çok ciddi sorunlar var. Bu sorunlara inşallah devletimiz Hükümetimiz bir an önce önlem alır. Doların Euronun düşmesini biz çok arzu ediyoruz. Esnaf olarak sadece ben diyorum ikinci OSB deki fabrikamızdan yüzde otuz etkilendim 35 kişi çıkardım. Diğer arkadaşlarımızda Herkes işçi çıkarıyor, işçi alımları durdu, buradaki OSB de şuan 77 firmada 9800 işçi var, çalışanlara maaşlarını verebilmek için tabi ki ödeme almamız lazım, ama maalesef kimse ödeme yapmıyor ve yapmak istemiyor, çünkü dolar diyor bugün yükselecek ama maalesef tl’miz biz şuan yüzde elli fakirledik, fakirliğin sonunda da işçi çıkarmaya başladık,  üreticiden malzeme alamıyoruz bunun etkisi de bizlere yansıyor.  Zira biz sattığımız ürüne zam yapamıyoruz, şimdi yılbaşı geliyor işçiye zam vermemiz lazım, ama maalesef bu gidişle işçiye de zam veremeyeceğiz.

 Kurun yükselmesinden  bizler sanayici olarak çok zor durumda kaldık biz 38 senelik esnaflık hayatımda ilk defa bu kadar karamsar olduk ve bütün yatırımlar durduruldu, kimsede yatırım yapmak istemiyor ve yapmıyor’’ şeklinde sanayicinin durumunu anlatan açıklamalarda bulundu.

13 Ekim 2018 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya’dan Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya’dan Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.