DİNİMİZDE HAYVANIN DEĞERİ
Bayram Ali Çivlik

Bayram Ali Çivlik

DİNİMİZDE HAYVANIN DEĞERİ

10 Ocak 2017 - 16:36

                                                         DİNİMİZDE HAYVANIN DEĞERİ

         Yüce dinimiz İslam merhamet  zarafet hem de tatlı dili bize gösteriyor ve emrediyor.Yüce Yaradanımız Kuranı Kerimde 75 yerde hayvanlardan bahsediyor buralardan bir tanesi ENAM SURESİ 38. Ayeti kerimede ‘’YERYÜZÜNDE Kİ HİÇBİR HAYVAN  VE GÖKYÜZÜNDE  Kİ HİÇBİR KUŞ YOKTUR Kİ SİZLER GİBİ ÜMMET OLMASIN’’  ve Peygamber efendimiz ‘’Merhamet etmeyene  Merhamet olunmaz ‘’ diyerek dinimiz hayvanları sahiplenmiştir.Bazı ayeti kerimelerde’’ sizin ve hayvanlarınız için nimetler verdik’’ diyerek her canlının olduğu gibi hayvanlarımızın da rızkını verenin HÜDA olduğunu tekrar etmektedir.

Peki peygamber efendimizin hayvanlara ilgi ve alakası neydi ? Efendimiz’’Merhamet etmeyene merhamet olunmaz ‘’ diyerek hayvanlara eziyeti yasaklamıştır . Canlı tavuğu hedefe koyup ok atan kişileri kınamış , devesini  Medine ye varınca serbest bırakıp o nerede durursa orada kalarak onun tercihine saygı göstermiş  ,yolda bulduğu kediyi sahiplenip ona isim koymuş , kedisinin su içtiği kaptan abdest alarak bizlere hayvan severliği göstermiştir.Erbabının malumudur ki çok sayıda hadisi şerifi rivayet eden Ebu  Hureyre  (ra)  tabiri caizse tam bir kedi hayranıdır kediler onu sokağın başında gördüğünde hemen etrafına toparlanırdı. Bir gün yavru kediyi cebinde gezdirirken peygamberimiz görmüş ve sormuştur daha sonra tebessüm ederek kedilerin babası anlamına gelen  Ebu Hureyre adını vermiştir. Hayvanlara bu denli hassas yaklaşan bir din için yobaz diyenler gözleri hakikati göremeyen zavallılardan  başkası değillerdir.

Akıl verilen canlılar yaptıklarından sorumlu olarak  cennet cehennem ile sonuçlanan bir imtihanın içerisinde olduklarından ve hayvanlarda akıl olmadığından her şey serbest  kılınmıştır ve hiç bir şeyden sorumlu değillerdir.Hayvanlarda akıl yerine zeka vardır  zekayla birbiriyle anlaşılırlar zararlı ve yarlı şeyleri algılarlar.

İlk insan hazreti Adem’in oğlu Kabil işlediği cinayet ile ortaya çıkan cesedi bir kuşa bakarak gömmeyi öğrenmiştir.Rabbimizin yarattığı her hayvan bizim için ibret teşkil eder.Arının azmi , karıncanın çalışkanlığı , annenin yavrularına gösterdiği şefkat gibi doğumundan ölümüne her hayvan birer mucize ve ibretle donatılıdır.

Günümüz insanları hayvanları korkunç birer yaratık görüp korkup kaçmakta hatta onlara zarar vermektedir. Önceden aman köpek ısırmasın derken şimdilerde aman köpeğe bir zarar gelmesin der olduk.Üzerimize düşen hayvanları seven Rabbimizin hayvan sever kulu ,hayvan sever peygamberin hayvan sever ümmeti olmaktır.Bunun için kapımızın önüne bir kap su koyarak canlıların en temel ihtiyacı olan suyunu karşılamak ve artan yemekleri çöpe atarak israf etmek yerine bu canların önüne koyarak Rabbimizin rızasını kazanmaktır.Rabbim hepimizi Hz Muhammed (sav) gibi hayvan sever birer Müslüman olmayı nasip eylesin.

     

                                                                                                                                           Veteriner Hekim

                                                                                                                                           Bayram Ali ÇİVLİK

Bu yazı 417 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar