TAVUKTA HORMON YALANI
Bayram Ali Çivlik

Bayram Ali Çivlik

TAVUKTA HORMON YALANI

24 Ocak 2017 - 16:08

                                                         TAVUKTA HORMON YALANI

 

    Bu konu gündemi ara ara meşgul edip et piyasasında manüpülasyonlara yol  açan önemli ve ciddi bir konudur. Konunun ehli olmayan kişiler medyada tavuk etini kirleten cümleler sarfetmekte ve insanızın ucuz ve en kolay ulaşabileceği protein kaynağına mesafeli olmasına neden olmaktadırlar.En bilindik yalan olan hormonlu tavuk yalanı halkımızın kafasını karıştırmaya yetiyor. Öncelikle ülkemizde ki tavuk çiftlikleri kesimhaneleri  kesinlikle dünya standartlarında tesisler olup misafir bir yetkiliyi dahi üst düzey güvenlik tedbirlerinden geçmeden içeri alınmaz.Eğer ki kırmızı et tesisleri ile kıyaslayacak olursan kırmızı et tesisleri için dünya standartları için yeterli değildir diyebiliriz. Beyaz et için böyle bir şey söylemek söz konusu değildir.

Hormonlu et dediklerini anlamakta güçlük çekiyorum hormon hem maddi olarak pahalı hem de ulaşılması güç bir ürün ayrıca hormon kas artışı değil yağ artışı sağlar . Diğer bir konu ise antibiyotik yalanı  bunu dile getiren insanlar antibiyotiğin ne olduğunu dahi bilmiyorlar antibiyotik  hastalığa yakalanan hayvanların vücudunda ki mikro organizmaları öldürmek için kullanılır sağlıklı hayvana uygulamak ne sağlık açısından ne maddi açıdan mantıklı değildir ve Türkiye’de yasaktır.

Tavukların beslenmesinde soya ve mısır kullanılıyor. Tümör kaynağı tavuk dedikleri Amerika gibi bir ülkenin tümör tedavisinde kullandığı soyayı tüketerek büyüyor.Eğer tavukların 42 günde kesilmelerine takılıyorsanız nasıl ki kuzuyu kesip gayet güzel bir şekilde tüketiyor ve koyundan daha da pahalıya mal ediyorsak. Tavuğunda 42 günde kesilebilecek yaşa gelmesini yadırgamamalıyız.

Benim bu konu üzerinde yorum yapan konuşan hele ki ilgi alanı olmadan mesleki etiğe aykırı bir şekilde tavuk etini kirleten şahıslardan isteğim bir tavuğun civcivlikten kesime kadar olan evrelerini bir tesise gidip görmeleri ve bu yanlışı biran önce düzeltmeleri. Milletimizin zaten yeteri kadar derdi sorunu varken birde böyle yalan yanlış bilgilerle kafalarını karıştırmanın bir anlamı yok. İlginize ve  anlayışınıza teşekkür ederim mesleki saygılarımla.


 

                                                                                                                     Veteriner Hekim Bayram Ali ÇİVLİK

Bu yazı 680 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar