ÖTELERE BAKABİLMEK
Murat Mengen

Murat Mengen

ÖTELERE BAKABİLMEK

19 Mayıs 2015 - 20:51

ÖTELERE BAKABİLMEK

Bir millet olarak önümüzde, 7 Haziran Pazar günü ülkemizin yönetim kademesini yeniden şekillendirecek olan bir seçim var…Bu seçimde bu göreve talip olanlar; bazen meydanlarda, milletle direk temas yoluyla, bazen de çeşitli basın iletişim yoluyla, kendilerine yönetme vekaletini verecek olan millete ulaşmaya çalışıyorlar.Kendilerini tanıtmaya ve yapacakları çalışmaları anlatarak bu göreve ehil olduklarına, milleti ikna etmek istiyorlar.

Bu seçimlerin, diğer seçimlerden farklı bir özelliği daha var. Birinci Cihan Harbi’ nin ve Kurtuluş Savaşı’nın sonuçları itibariyle ortaya çıkardığı ve bizim bir coğrafi bölgeye sıkışmışlığımızın da, bundan kurtulmak için yapılan ve yapılması gereken  çalışmaların da, bu seçimlerde belirleyici olmasıdır. Ülkemizin ve milletimizin geçmişinden gelen inançla, kendi paydaş coğrafya içerisinde “Yeni Türkiye’yi” kurma hedefi de, bu seçimde  yönetme görevine  talipli olanların bu millete açıklaması gereken en önemli konu olmalıdır.

“Kuruluş” filminde ki bir bölüm, diğer bölümlerden daha fazla dikkatimi çekmişti. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin torunları şehzade Süleyman ve Murad’a öğütlerinin geçtiği bölüm… Çoğumuz izlemişizdir… Osman Gazi torunlarını yanına alarak; “ötelere bak, ulu suları aş, baba gel deme sen git, sırasıyla önce Mudanya sonra Bursa, ötelerde daha nice menziller var, daha ötede fatihini yüceltecek Konstantiniyye var oğul, daha da ötelerde nice menziller var, git oğul daha ötelere git….

Bu seçimlerin sonucu mutlaka ötelere bakabilmek olmalıdır. Ötelerde Mısırlı, Suriyeli kardeşlerimiz var…Filistinli çocuklar, Arakan da ki Müslümanlar var…Çin zulmündeki soydaşlarımız, Keşmirdeki, Türkistan da ki, Kırım da ki, Balkanlarda ki kardeşlerimiz, Afrika’nın mazlum insanları var…

Öteler bizi bekler, yolumuzu gözler…Ötelere bakmalıyız… 

  

Bu yazı 2079 defa okunmuştur .

Son Yazılar