Yeni Mahalle Halkı Hendek Yeni Mahalle Merkez Cami ismine sahip...
Sakarya'dan Haber Ahmet Köse

Sakarya'dan Haber Ahmet Köse

Yeni Mahalle Halkı Hendek Yeni Mahalle Merkez Cami ismine sahip çıkıyor.

07 Ocak 2017 - 22:45 - Güncelleme: 08 Ocak 2017 - 10:22

Yeni Mahalle halkı Hendek Yeni Mahalle Merkez Cami ismine sahip çıkıyor.

Söz Konusu isim değiştirme olayı bundan 8 ay kadar önce gerçekleşmiş, konuya sebep olan isim değiştirme mevzusu Değerli Hendekli Büyüğümüz Nevzat Ercan’ın Yeni mahallede Cami yeri bağışlaması ile ortaya çıkmış mevzudur,1990 yılında kurulan dernek kararı ile Sayın Nevzat  Ercan Buranın o zamanki  ismi Yeni Mahalle cami iken, Nevzat Ercan istemediğini beyan etmesi, isterseniz babamın ismini verebilirsiniz demesi ile  kendisine hürmeten babasının ismi ile M. Nevzat Ercan Cami olarak 1995 yılında değiştirilmiştir. Asıl sorun bundan sonra başlamıştır, zira Nevzat Ercan’dan daha Fazla 740 metre yer bağışlayan Harbacı ailesi de harbacı camisi olarak  isim talebinde bulunmuş, cami cemaati bu duruma rıza göstermemişlerdir. 17 sene aynı yönetim burada kaldığı için bu mevzu uzun seneler Yeni Mahallede bir sorun olarak cemati bölünme noktasına getirmiştir, olayın siyasi rant olarak kullanılmak istenmesi de yeni mahalle de bardağı taşıran son damla olmuştur zira camiye yardımda bulunan mahalle halkı bu olayın siyasallaşmasını hiçbir zaman kabullenememiştir. En son 8 ay önceki İsmet İskefiyeli başkan olduğu  yönetim ve 77 üyenin imzası ile  diyanet işleri bakanlığınca Esas kuruluş ismi olan  Caminin ilk ismi olan Yenimahalle merkez Cami olarak karara bağlanmış, durum bakanlığa iletilerek netleştirilmiştir. Hiç bir şey keyfi , usulsüz, ard niyet düşünülerek yapılmamıştır, yaklaşık 8 ay önce olan bu olayı bugün Yeni Olmuş gibi göstererek İsmet iskefiyeli isminin yıpratılmasını isteyen bir grup kendisine karşı bir cephe oluşturarak  Hendek’in önemli isimlerini de buna alet etmeleri  olayı bu boyutlara taşımıştır.

Söz konusu durum İskefiyeli’nin bugün yaptığı basın toplantısında detaylı olarak anlatılmış belgeleri ortaya konulmuştur Yeni Mahalle Halkı caminin ismini bu günkü hali ile istemektedir yani Hendek Merkez Yeni Mahalle Cami olarak istemektedir, bu konunun istismar edilmesinden rahatsızlık duymaktadır .

2017/01/2034658.jpg

Bu yazı 1573 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Adem
    7 ay önce
    verilen karar yeni mahallenin kararı ise saygı duymak düşer bu kadar memleket meselesi varken böyle şeylere takıntı yapmak sadece kafa yorar.

Son Yazılar