Demirel ‘’Hendek’te 772 tane esnafımızın üstünde 64 Milyon paramız var’’

Şartları tutan kredi  alacak esnaflarımız  azami 15 gün içerisinde krediye kavuşabilirler

Hendek Esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatifi başkanı Mehmet Demirel Esnafımız için hem güzel sözler sarf ederken ödemeye yapmamakta ısrar edenler içinde Hendek’in azami  kırk tane insan yüzünden banka kapılarında sürünmesine gönlümüz razı olmaz yasal işlem neyse yapacağım bundan da hiç imtina etmeyeceğim’’ şeklinde konuştu.

Demirel sözlerin de’’ Esnaf Kefalet Kooperatifi zor bir süreçten geçti. 300, 400 dosya sırada beklerken yeteri  kadar mücadele etsek te plasman alamıyorduk

Şuan itibarı ile Hendek’te 772 tane esnafımızın üstünde 64 Milyon paramız var, aşa yukarı elimizde 1.5 milyon bekleyen dosyamız var. Yani  65 Milyon beş yüz bin lira, 3.5 milyon da bankada bize ayrılan parada paramız var. Yani bu şu demeye geliyor. Hendek Esnaf kefalet kooperatifi zorlukları atlattı, bu tür krediye ihtiyacı olan esnaf arkadaşlarımız müracat ettiği taktirde verileri, şartları tutuyorsa azami en geç on beş gün içerisin de krediye kavuşabilirler.

Limit yine 200 bin lira olarak devam ediyoruz . Faizler her ne kadar düşse de banka faizleri ticari faizler 1 buçuk 2 civarlarında, bizim faizlerimiz 0.8 dir. Bu söylediğimiz şu anlama gelmesin herkese bu parayı vereceğiz ama hak eden herkese vereceğiz, Esnaf  işine kullanacak gerekli şartları da yerine getirecek.

Esnaflarımızla bir takım sıkıntılarımız var mı, var.

Esnafımız bizden şartları tutuyor 200 bin lira para alıyor ama bütün hesaplarını tutuyor x bankasına yatırıyor. 100 bin lira alıyor bütün hesapları x bankasında.

Bende  diyorum ki Esnaf ve sanatkarlarımıza, nakliyecilerimize arkadaşlar bu bankadan çok uygun şartlarda para alıyorsanız ticaretinizde bu banka ile yaşayın ki bu banka ne kadar güçlü olursa bizde sizin adınıza bankadan taleplerimiz daha rahat olur.

 İşte bunun postunu kullanacaksın, kredi kartını kullanacaksın yani bu nedir kendi bankana sahip çıkmaktır, ayı zamanda beşeri ilişkileri bu bankada olduğu sürece baktıkları zaman dosyana 10 gün bekleyeceğine 3 gün içinde işin hallolur.

Diğer bankaları da unutun demiyoruz ama  buda biraz etik değil parayı buradan alıp öbür bankada biriktirmek. Yani bu personelde bankada bizim için uğraşıyor.

Farklı sıkıntılarımız var işte ekonomik krizden diyorlar.

2 yılda 70 milyon plasmana çıkan tek kooperatif bizimkidir bunda siyasilerin emekleri var, bakanların var, Sakarya esnaf odası birliğimiz Hasan Alişan’ın var, bölge birliği başkanı Ali Yılmaz’ın var, herkesin bir payı var.

 Bu duruma gelmiş bir kooperatifi de daha da büyütmek lazım, farklı sıkıntılarımız var, işte ekonomik krizden diyorlar. Ekonomik krizden bizim ödemelerimiz ile ilgili 20 25 civarında bir esnaf arkadaşımız o günden bugüne ne bir cenazeleri oldu, ne işyerleri yandı soyuldu, ne evleri yandı , başlarına bir hastalık gelmedi, müzmin olarak ısrarla takipteler.

Bunlardan 15 tanesini  icraya verdik, öyle tahmin ediyorum 15 tanesini de yakın bir zamanda icraya vereceğiz,  çalışmalarını yapıyoruz. Yani rakam çok büyük bir rakam değil, bu tür esnafın üzerin de olan para bizden çekilen para, çünkü biz kefil oluyoruz bankaya, o senedini ödemediği zaman 28 gün sonra banka bizden bizim paramızdan bloke sermayelerden çekiyor. Birde buna yıllık yüzde 20 cezalı faiz çalışıyor.

  İkaz etmemize rağmen yok efendim işte sizin paranız mı, devletin parası falan 800 binin üzerinde bizden çekilmiş bir para var, Bu şu anlama geliyor, şimdi bu paraların devamı bu şekilde devam ederse bizi önce Halk bankası genel müdürlüğü 200 binde 150 bine düşürür, yârin rakam yüzde yirmi beşin üzerine çıkarsa takibimiz, yüz bin liraya düşeriz.  Yüzde otuzu geçtiği zaman 75 bin liraya düşeriz ondan sonra halk bankası derki sayın Mehmet Demirel ve ekibi kenara çekilin ben alacaklarımı tahsil edeceğim, bundan sonrada kredileri de ben vereceğim der.

15-20 tane arkadaşımız yüzünden bizim bu kooperatifi zor duruma getirme gibi bir niyetimiz yok

200 bin lira kredi kullanacak esnaf arkadaşlarımız varken 15-20 tane arkadaşımız yüzünden bizim bu kooperatifi zor duruma getirme gibi bir niyetimiz yok, yönetim kurulundaki arkadaşlarla görüştük, yine her zaman ki gibi hepsine teşekkür ediyorum bize tam yetkiyi verdiler.  Hiç kimse kusurumuza bakmasın 2500 tana esnafı olan bir Hendek’in azami  kırk tane insan yüzünden banka kapılarında sürünmesine gönlümüz razı olmaz, yasal işlem neyse yapacağım bundan da hiç imtina etmeyeceğim’’ şeklinde konuştu.

- Sakarya’dan Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryadanhaber.com/haber/3157502/demirel-hendekte-772-tane-esnafimizin-ustunde-64-milyon-paramiz-var