Ramazan oruçu sağlık, güzellik ve berekettir

Nasip Sema Enuzun
Nasip Sema Enuzun

Peygamber Efendimiz, (Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtıysa oruçtur. Oruç tutun, sıhhat bulun!) buyurmuştur.
(İbni Mace, Taberanî) Oruç tutmak tam bir arınma yani Detoks dur.
Vücut toksinlerden arınır ve tüm organlar sindirimle uğraşmak yerine kendini yeniler,
cildimiz de buna dahildir. Unutulmaması gereken konu bolca sıvı alınması gerekmektedir.Özellikle sağlık nimetinin önem ve anlam kazandığı bugünlerde, oruç ibadetinin bağışıklık sistemimizi koruyup güçlendirdiği bilimsel gerçeğinin de idrakinde olarak,başta sigara olmak üzere sağlığımız için tehdit oluşturan bütün zararlı alışkanlıkları terk edip yüce Allah’ın bize ikram ettiği bu emanete sahip çıkalım.

Ramazan ayı içinde algı mekanizması açılır ve hafıza kuvvetlenir.
kan dolaşımını arttırır. oruç tutularak kanser hastalığına yakalanma riski azalır.
Vücut bu ay boyunca yeni hücreler oluşturur. Aç kalındığı için vücuttaki depolanmış yiyecekler tüketilir ve vücut bu sayede kendini yenilemiş olur. Beynin ve zihnin hızlı çalışmasına yardım eder. Erken Yaşlanmayı Geciktirir!
Ramazan orucu tutanlarda kandaki lipit ve kolesterol düzeyi azaldığı için damarlar kendini tamir eder. Oruç sayesinde damarlar temizlenir ve kan dolaşımı artar. Yani oruç tutmak, hücrelerin yenilenmesini sağladığı için bedenimize ve zihnimize sağlık getirir ve yaşlanmayı büyük ölçüde geciktirir
Yemek yemeyerek insanlar sabretmiş olur. Bu durumda sabır duygusu gelişir. Oruç tutmak sizi sağlıklı bedene kavuşturacağı gibi kilo vermenizi de kolaylaştırabilir.Ayrıca sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmanıza da vesile olabilir. Oruç tutmanın maddi ve manevi yararı saymakla bitmez. Zenginler yoksulluğu anlar, haramlardan ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır, toplumsal ahlakı güzelleştirir, yardımlaşma, dayanışma, sevgi , merhamet, hoşgörü, huzur ve daha bir çok güzel şeyler katar. İrademizi kuvvetlendirir ve israfın yapmamayı öğretir.
Kötü davranışlardan ve kavgalardan alıkoymayı öğretir.

- Sakarya’dan Haber, Nasip Sema Enuzun tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryadanhaber.com/makale/4301157/nasip-sema-enuzun/ramazan-orucu-saglik-guzellik-ve-berekettir