Spor Sonrası Kas Ağrısına İyi Gelen Besinler

Günlük rutinde geniş yer kaplayan spor faaliyetleri insan vücuduna sağladığı fayda ile bilinir. Bunun yanı sıra spor aktivitelerinden sonra vücutta oluşan bazı olumsuz etkiler gözlemlenebilir. Özellikle spor sonrası görülen kas ağrıları bunların başında yer alır. Yapılan spordan maksimum verimi elde edebilmek için birçok adımın doğru şekilde atılması oldukça önemli. Spor yapanların pek çoğu kas, yağ yakımı ve fit bir vücut gibi detaylara odaklanır. Bu nedenle, vücudunu fazlaca ve yanlış şekilde yönlendirenler kas ağrısı problemi ile karşılaşır.

Spor sonrası kas ağrısı problemi yaşıyorsanız size uygun çözümlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kas ağrısına hangi besinler iyi gelir diyorsanız işte cevabı;

Yumurta

En yaygın besinler arasında bulunan yumurtayı kas ağrılarının önüne geçmek için öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Tanesi 70 kalori olan yumurtalar 6.3 g protein ve D vitamini içermesi ile bilinir. Pişmiş yumurta tüketerek vücudunuzda 2 katı protein absorbesi meydana getirebilirsiniz.

Kinoa

Kinoa esmer pirince kıyasla besin değerleri açısından oldukça yüksek bir besindir. Aynı zamanda çok daha fazla lif ve protein içermektedir. Hazırlaması oldukça kolay olan kinoa ile farklı tarifler yapabilir ve yüksek besin değerlerine ulaşabilirsiniz.

Kefir

Popülaritesini her zaman koruyan kefir probiyotik bakteriler tarafından yapılan özel bir süt ürünüdür. İçerdiği B vitaminleri sayesinde özellikle böbrek, karaciğer ve sinir sisteminin işleyişinde aktif rol alır. Bunun yanı sıra kalsiyum ve magnezyum açısından sağlıklı katkılar sunar. Spor sonrası kefir tüketerek kas ağrılarının azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Muz

Spordan sonra karbonhidrat ihtiyacını karşılayacak en iyi meyve muzdur. Vücudunuzdaki glikojen seviyesini en hızlı şekilde restore edebilir. Sporda terle birlikte kaybettiğin potasyum ihtiyacını da karşılayacaktır. Spor sonrası muz ve süt ikilisi güzel bir alternatiftir olabilir.

Somon

İçerdiği yüksek protein değeri ile bilinen somon aynı zamanda omega 3 açısından da zengindir. Somon tüketerek kas gelişimi ve performansını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Yaban Mersini

Küçük meyveleriyle karşınıza çıkan yaban mersini büyük bir antioksidan kaynağıdır. Yoğun egzersiz sonraları kas hasarını iyileştirmek için sporun ardından tercih edilebilir.

Besinlerden yeterli miktarda faydalanamadığınızı düşünüyorsanız özel takviyeler ile de kas ağrılarına iyi gelecek takviyelerden faydalanabilirsiniz. Aradığınız tüm takviye seçenekleri için https://www.orzax.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

- Sakarya’dan Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryadanhaber.com/haber/7801187/spor-sonrasi-kas-agrisina-iyi-gelen-besinler